Zdrowie

Materac przeciwodleżynowy rurowy. Czym się charakteryzuje i dla kogo jest polecany?

W przypadku osób obłożnie chorych szczególnie istotną rolę w codziennej pielęgnacji pełni profilaktyka odleżyn. Skuteczne wsparcie w tym zakresie zapewniają materace przeciwodleżynowe, które nie tylko chronią osobę chorą przed odleżynami, lecz także są w stanie wyleczyć już istniejące zmiany skórne. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów materaców na odleżyny, w tym materac przeciwodleżynowy rurowy. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się to akcesorium i kiedy ma szansę okazać się najlepszym wyborem!

Materace przeciwodleżynowe w profilaktyce i leczeniu odleżyn

Materace przeciwodleżynowe pełnią kilka podstawowych funkcji, z których najważniejszą jest ochrona wypoczywającej na nim osoby przed odleżynami – bardzo bolesnymi i niebezpiecznymi dla zdrowia ranami, które pojawiają się w wyniku zbyt długiego nacisku na skórę i tkanki. Na odleżyny są szczególnie narażeni ludzie, którzy stracili zdolność do samodzielnej zmiany pozycji ciała. Spędzając większość doby w łóżku, w pozycji leżącej, wymagają stałego nadzoru i opieki ze strony bliskiej osoby. Opiekun osoby obłożnie chorej musi dbać, aby zmieniać pozycję swojego podopiecznego co ok. 4 godziny. Spóźnienie lub zapomnienie o tym najczęściej skutkuje pojawieniem się odleżyn.

Aby im zapobiegać i maksymalnie zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, większość opiekunów decyduje się zainwestować w materac przeciwodleżynowy – to obecnie najskuteczniejsze wsparcie w profilaktyce i leczeniu odleżyn. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów materacy na odleżyny. Jednym z najczęściej wybieranych jest materac przeciwodleżynowy rurowy. To dość uniwersalne rozwiązanie, które ma szansę sprawdzić się w przypadku większości osób obłożnie chorych, w tym szczególnie ludzi o wadze powyżej 90 kg oraz osób, które cierpią na odleżyny II i wyższego stopnia, w których leczeniu również pomoże materac przeciwodleżynowy rurowy.

Jak działa materac przeciwodleżynowy rurowy?

Materac przeciwodleżynowy rurowy jest obecnie uznawany za najbardziej zaawansowane wsparcie w zakresie zapobiegania i leczenia odleżyn u osób obłożnie chorych. Jest on zbudowany z poprzecznie ułożonych rur, w które wtłaczane jest powietrze za pomocą specjalnej, wydajnej pompy. Dzięki temu nie ma miejsc w ciele chorego, które miałyby stały kontakt z powierzchnią, co stanowi czynnik szczególnie sprzyjający odleżynom. Materac przeciwodleżynowy rurowy zapewnia przy tym odpowiednią wentylację, ukrwienie oraz izolację cieplną tych miejsc w ciele chorego, które są szczególnie narażone na powstawanie odleżyn.

Materac przeciwodleżynowy rurowy jest uznawany za najlepsze akcesorium w swojej kategorii. Jest on bardziej elastyczny, miękki i bardziej komfortowy w użytkowaniu od materaca bąbelkowego. Jest przy tym wyższy, co dodatkowo zapobiega kontaktowi ciała osoby obłożnie chorej z podłożem. Poprzecznie ułożone komory w materacu zapewniają mu wysoką przewiewność oraz sprawne odprowadzanie wilgoci, gwarantując tym samym komfortowe i zdrowe środowisko do długiego wypoczynku. Warto także mieć świadomość, że materac przeciwodleżynowy rurowy to rozwiązanie bardziej wytrzymałe, które sprawdzi się także w przypadku pacjentów o wysokiej masie ciała.

 

 

Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *