Dom

Oczyszczacz powietrza do sypialni – co wybrać?

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy znaczną część doby, dlatego warto dbać o jakość powietrza w tym pomieszczeniu. Pomoże w tym dobry oczyszczacz powietrza. Jaki sprzęt sprawdzi się w sypialni? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Cicha praca dla spokojnego snu

Czym różni się dobry oczyszczacz powietrza do sypialni od urządzenia odpowiedniego w przypadku innych pomieszczeń? Główną różnicę stanowi głośność pracy. O ile np. w salonie hałas na poziomie 35 dB nie powinien stanowić problemu, to do sypialni najlepiej wybrać sprzęt, który w niskiej prędkości generuje poniżej 30 dB. Na szczęście wybór takich urządzeń jest duży. Ciche są np.:

  • Klarta Forste 4 – głośność od 20 dB,
  • Samsung AX32BG3100GG – głośność od 18 dB,
  • Electrolux Pure A9 PA91-404G – głośność od 17 dB,
  • oczyszczacz z nawilżaczem Sharp UA-HD40E-L – głośność od 23 dB,
  • Stadler Form Roger 2  – głośność od 28 dB.

Cechy dobrego oczyszczacza powietrza

Jeśli chodzi o pozostałe parametry idealnego oczyszczacza do sypialni, to są one takie same, jak w przypadku urządzeń do innych pomieszczeń.

Najważniejsze filtry

W dobrym oczyszczaczu powietrza powinny znajdować się:

  • Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) – niezastąpione w usuwaniu takich zanieczyszczeń jak pyły zawieszone, pyłki roślin, alergeny, roztocza, bakterie i wirusy.
  • Filtr węglowy – zatrzymuje lotne zanieczyszczenia organiczne i inne szkodliwe gazy, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
  • Filtr wstępny – usuwa większe cząstki, takie jak włosy, sierść zwierząt, kurz.

Wysoka skuteczność tych trzech filtrów sprawia, że są obecne w znacznej części oczyszczaczy powietrza. Mają go wszystkie urządzenia wymienione jako przykłady w poprzedniej części artykułu oraz m.in. każdy oczyszczacz powietrza Philips, Vestfrost czy Xiaomi.

Odpowiednia wydajność

Kolejna istotna sprawa to wydajność oczyszczania (CADR), która powinna być dostosowana do wielkości sypialni. Minimalne zapotrzebowanie na nią można obliczyć poprzez pomnożenie metrażu przez osiem, ale dla uzyskania lepszego komfortu akustycznego lepiej zastosować wyższy przelicznik, czyli dziesięć lub nawet dwanaście. 

Dzięki temu w trybie automatycznym urządzenie będzie rzadziej korzystać z wyższych prędkości, a co za tym idzie – pracować ciszej.

Przykładowa wydajność dostępnych na rynku oczyszczaczy wynosi:

  • Vestfrost VP-A1Z40WH – 350 m3/h,
  • Klarta Stor 2 – 600 m3/h,
  • Samsung AX60R5080WD – 467 m3/h,
  • Philips AC2889/10 – 333 m3/h,
  • oczyszczacz z nawilżaczem Electrolux Pure Multi 700350 m3/h.

Dobry tryb automatyczny

Najważniejszą funkcją dodatkową w oczyszczaczu powietrza jest tryb automatyczny. W tym trybie urządzenie samodzielnie dostosowuje prędkość filtracji do poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. 

Wbrew pozorom ma to wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale i na stopień ochrony przed smogiem. Dobry tryb automatyczny oznacza szybką reakcję na pogorszenie jakości powietrza, a więc skrócenie czasu ekspozycji na zanieczyszczenia.

Oczyszczacze wykorzystują różne czujniki jakości powietrza. Na szczególną uwagę zasługują te, które mają laserowy miernik pyłu zawieszonego PM2,5. Zapewniają one bowiem dokładny pomiar i dostosowanie prędkości filtracji do stężenia głównego składnika smogu.

Przystępne koszty użytkowania

Koszty użytkowania oczyszczacza powietrza uzależnione są od wydatków związanych z wymianą filtrów oraz od zużycia prądu. W przypadku tych pierwszych należy pamiętać, że filtry mają różne ceny, ale i różną żywotność. Najlepiej zatem dokonywać porównania wydatków w ujęciu rocznym.

Opłacalność zakupu

Dobry oczyszczacz powietrza powinien wyróżniać się korzystnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Nie zawsze wysoka cena oznacza dobrą jakość, a niska słabą. Warto zatem upewnić się, że wybrany sprzęt naprawdę jest wart pieniędzy, które trzeba przeznaczyć na jego zakup.

Dlaczego oczyszczacz powietrza w sypialni jest ważny?

Wyposażenie sypialni w oczyszczacz powietrza w sypialni służy ochronie zdrowia oraz poprawia komfort snu. W sypialni spędzamy około jednej trzeciej doby, tak więc zła jakość powietrza w tym pomieszczeniu sprzyja rozwojowi wielu chorób. 

Smog obecny zimą niemal w całej Polsce zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. nowotworów, schorzeń układu nerwowego i sercowo naczyniowego. 

To jednak nie wszystko. Smog sprawia, że sen staje się płytszy, natomiast czas zasypiania ulega wydłużeniu. W najgorszej sytuacji są osoby zmagające się z alergią wziewną, ponieważ im komfort snu zakłócają dodatkowo dostające się do sypialni alergeny. Warto pamiętać, że dobry oczyszczacz usuwa również pyłki roślinne, zarodniki pleśni, roztocza i sierść.

 

Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *