Dom przy Cyprysowej 88
Dom

Dach dwuspadowy, czy kopertowy? Jaki wariant zadaszenia wybrać dla swojego domu?

Projekty domów można wybierać na podstawie równych kryteriów. Wielkości, ilości pomieszczeń, ilości kondygnacji, czy kwestii ekonomicznych. Jednym z podstawowych wyznaczników odróżniających poszczególne propozycje jest rodzaj dachu. Decyzja o wyborze określonego rodzaju dachu wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale także na jego funkcjonalność i koszty budowy. Wśród wielu dostępnych rozwiązań, szczególną popularnością cieszą się dachy dwuspadowe i kopertowe.

Dom przy Rubinowej 18

Dach dwuspadowy – klasyka i funkcjonalność

Dach dwuspadowy to najbardziej rozpoznawalny i najczęściej stosowany rodzaj dachu. Jego prosta konstrukcja składa się z dwóch skośnych połaci, które spotykają się w kalenicy. Dzięki temu rozwiązaniu, woda deszczowa jest skutecznie odprowadzana, a śnieg łatwo zsuwa się z dachu. Dachy dwuspadowe obecne są w gotowych propozycjach, zarówno gdy przeglądamy projekty domów parterowych, jaki te z poddaszem użytkowym. Występują jednocześnie w bryłach o prostokątnym rzucie, jak i bardziej skomplikowanych formach. Zalety dachu dwuspadowego to przede wszystkim niski koszt budowy i prosty montaż. Prosta konstrukcja przekłada się na niższe koszty materiałów i robocizny. Dzięki swojej prostocie, dach dwuspadowy można szybko i sprawnie zamontować. O zaletach dachu dwuspadowego możemy mówić również w kontekście funkcjonalności poddasza. 

Prosta geometria dachu umożliwia łatwe zaaranżowanie poddasza użytkowego i minimalizacja uciążliwości związanych ze skosami. Jeśli mamy w planach budowę domu parterowego i przyszłościowa adaptację poddasza na cele mieszkalne zdecydowanie powinniśmy postawić na projekty domów z dachem dwuspadowym. Łatwiej doświetlimy wtedy cały strych dzięki możliwości wstawienia okien w ściany szczytowe. Prostszy będzie również zabieg podnoszenia ścianki kolankowej, gdy zajdzie taka konieczność. 

Dom przy Cyprysowej 88

Dach kopertowy – elegancja i różnorodność

Dach kopertowy, czyli czterospadowy, charakteryzuje się bardziej złożoną konstrukcją, co przekłada się na jego elegancki wygląd. Cztery skośne płaszczyzny nadają budynkowi wyjątkowego charakteru i sprawiają, że wyróżnia się on na tle prostych domów z dachem dwuspadowym. Dachy kopertowe doskonale prezentują się w domach o tradycyjnej architekturze, ale również w nowoczesnych projektach. Do głównych zalet posiadanych przez projekty domów z dachem kopertowym należy elegancki i reprezentacyjny wygląd. Stylistyka taka przypomina przedwojenne wille budowane z gustem i smakiem. Dachy czterospadowe to również większa dowolność w doborze bryły budynku. Różnorodność rozwiązań sprawia, że dach kopertowy może przybierać różne formy, co pozwala na stworzenie indywidualnego projektu. Dzięki swojej konstrukcji, dach kopertowy skutecznie chroni budynek przed warunkami atmosferycznymi. Znaczną różnicę widać w przypadku odporności na zerwanie powodowane nadmiernym wiatrem. Czterospadowe dachy mają bardziej opływowy kształt i stawiają mniejszy opór szybkim masom powietrza nacierającym na eksponowane połacie. Takie dachy doskonale radzą sobie również z odprowadzaniem deszczu u śniegu.

Dom przy Słonecznej 16

Jaki dach będzie lepszy? 

Wybór między dachem dwuspadowym a kopertowym zależy od wielu czynników, takich jak styl architektoniczny domu, budżet, potrzeby użytkowników oraz estetyka. Nie można zapomnieć również o nadrzędnej roli zapisów zawartych w warunkach zabudowy, która w wielu przypadkach z góry determinuje wybór. Jeśli WZ narzuca określony tym dachu nasze wymagania estetyczne i potrzeby względem funkcjonalności będą musiały zejść na dalszy plan. Warto jednak pamiętać, że dach dwuspadowy jest zazwyczaj tańszy w budowie, natomiast dach kopertowy nada budynkowi bardziej elegancki wygląd. Dokonując wyboru warto zwrócić również uwagę na kąt nachylenia dachu, materiał pokrycia dachowego. Kąt nachylenia dachu wpływa na jego funkcjonalność i estetykę, a wybór odpowiedniego materiału pokrycia dachowego ma istotny wpływ na trwałość i estetykę dachu.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *