Biznes

Jak kobiety integrują aspekty życia zawodowego i osobistego jako szefowie?

W dobie równouprawnienia kobiety coraz częściej piastują kluczowe role w strukturach zarządzania firmami. Zmagania się z obowiązkami szefa niejednokrotnie wymaga od nich doskonałego zarządzania nie tylko zasobami ludzkimi i materialnymi w pracy, ale także równie skutecznego organizowania życia osobistego. Jak więc kobiety na wysokich stanowiskach radzą sobie z tym wyzwaniem?

Praca a życie prywatne – szukanie równowagi

Kobiety na stanowiskach kierowniczych często stosują różnorodne metody, aby znaleźć złoty środek pomiędzy wymaganiami zawodowymi a życiem osobistym. Przede wszystkim, stawiają na elastyczność w pracy. Możliwość elastycznego ustalania godzin pracy, a także pracy zdalnej, pozwala im lepiej zarządzać czasem. Skupiają się na efektywności, nie zaś na ilości przepracowanych godzin, co przekłada się na wyższą produktywność i satysfakcję z wykonywanych obowiązków.

Kolejnym ważnym aspektem jest delegowanie zadań. Kierując zespołem, kobiety-szefowie uczą się przekazywać odpowiedzialności, co jest kluczowe dla efektywnego zarządzania zarówno w pracy, jak i w domu. Pozwala to nie tylko na rozwój zawodowy podwładnych, ale również na zdrowe balansowanie między życiem zawodowym a prywatnym. Dzięki temu, mogą poświęcić więcej czasu na regenerację i zainteresowania pozazawodowe.

Utrzymanie ścisłych granic pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest również niezmiernie istotne. Kobiety na kierowniczych stanowiskach często korzystają z zasad, które jasno definiują czas pracy i czas wolny. Wyłączenie powiadomień z pracy po godzinach czy ustalanie stałych godzin na rozmowy telefoniczne i spotkania są przykładami takich praktyk. Pomaga to w ochronie ich czasu osobistego oraz w zapewnieniu, że praca nie dominuje nad resztą życia.

Zdrowie psychiczne i wsparcie – klucze do sukcesu

Kluczowym elementem w zarządzaniu życiem zawodowym i osobistym jest dbałość o zdrowie psychiczne. Wysokie stanowiska niosą ze sobą spory stres, dlatego kobiety-szefowie często inwestują w swoje zdrowie psychiczne poprzez regularne konsultacje z psychologiem, medytacje czy techniki relaksacyjne. Wiedzą, że umysł w dobrym stanie to podstawa efektywnej pracy i szczęśliwego życia.

Ponadto, wsparcie ze strony rodziny i bliskich jest nieocenione. Kobiety, które otwarcie rozmawiają ze swoimi partnerami i rodziną na temat potrzeb i oczekiwań związanych z pracą, częściej osiągają sukces w balansowaniu obu tych sfer. Dzięki temu, osoby z ich najbliższego otoczenia są bardziej zrozumiałe i wspierające w przypadku ewentualnych konieczności poświęceń czy kompromisów.

Wsparcie profesjonalne, czyli korzystanie z pomocy asystentów czy doradców, również jest popularne wśród kobiet na wysokich stanowiskach. Pozwala to na efektywniejsze zarządzanie zadaniami zawodowymi i osobistymi, zwalniając czas na inne, ważne aspekty życia.

 

 

Autor: Alicja Sikora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *